Wakacje z dziećmi – w Polsce czy za granicą?

Wakacje z dziećmi - gdzie wyjechać

Wakacje z dziećmi to czas, który możemy spędzić razem – z dala od szkoły, pracy oraz licznych obowiązków domowych. Wspólny odpoczynek pomoże nam zacieśnić więzy rodzinne. To dni przeznaczone na zabawę, ruch na świeżym powietrzu oraz poznawanie świata. Jak zaplanować wakacje z dziećmi, aby były one udane? Gdzie wyjechać na urlop oraz jak przygotować się do wyjazdu? W poniższym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą zorganizować udane wakacje dla całej rodziny.

Dokąd jechać na wakacje z dzieckiem – wycieczki krajowe czy zagraniczne

Gdzie jechać na wakacje z dzieckiem? – To pytanie zadają sobie rodzice wraz z końcem roku szkolnego. Zarówno wycieczki krajowe, jak i zagraniczne mają zalety oraz wady. Dużą zaletą wycieczek zagranicznych jest ciepły klimat oraz urok egzotycznych miejsc, który kusi wielu turystów. W przypadku dzieci kolejną zaletą może być szkolenie języka obcego. Wycieczki zagraniczne mają jednak spore wady tj.:

 • podróż samolotem – związana jest ona z uciążliwą odprawą samolotową. Gdy podróżujemy z dziećmi, czas przed odlotem może nadwyrężyć naszą cierpliwość oraz zniechęcić dzieci do podróży. Kolejna przeszkoda to lot samolotem, który nie wszyscy dobrze znoszą. Pojawia się także problem ograniczeń odnośnie bagażu, jego zniszczenia lub nawet utraty;
 • na miejscu nie posiadamy własnego środku transportu. Jeśli chcemy zwiedzić okolice, musimy liczyć się z kolejnymi wydatkami. Jesteśmy zależni od innych;
 • może pojawić się problem z zaadaptowaniem się do innego klimatu oraz żywności;
 • nieznajomość obyczajów oraz przepisów panujących w danym kraju może stać się przyczyną różnych nieprzyjemności;
 • dużą przeszkodą w organizowaniu czasu wolnego może być bariera językowa;
 • jesteśmy narażeni na choroby tj. dur brzuszny, cholera czy malaria – warto zorientować się, jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem za granicę;
 • już wcześniej zdarzało się, że turyści utknęli za granicą np. gdy zbankrutowało biuro podróży. W czasie pandemii wielokrotnie dochodziło do sytuacji, gdy podróżni nie mogli wrócić do kraju, a nawet wyjść z hotelu. To bardzo niekomfortowa sytuacja, której nikt z nas nie chciałby doświadczyć;
 • pojawia się także problem opieki medycznej, który podczas zagranicznej wycieczki może być ograniczony. Ponadto udzielenie pomocy medycznej w niektórych sytuacjach może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Wakacje w Polsce to pełna swoboda w środowisku, które znamy od lat. Wiążą się one z dużą wygodą oraz bezpieczeństwem. Na urlop możemy wybrać się własnym środkiem transportu. Jesteśmy niezależni. Sami decydujemy, o jakiej porze dnia wyjedziemy. Kilka minut lub godzin opóźnienia nie będzie powodem do stresu. Możemy spakować niezbędny bagaż – bez żadnych ograniczeń. Na wakacje możemy zabrać zwierzątka domowe tj. kot czy pies. Dla kilkuosobowej rodziny to zalety, które przemawiają za tym, aby zdecydować się na wakacje w kraju.

Przygotuj auto na długą podróż na wakacje

Zanim wybierzemy się na wakacje nad polskim morzem, w górach czy też nad pięknymi jeziorami, koniecznie powinniśmy sprawdzić stan techniczny auta. Istotne są nie tylko poziom płynów, stan opon, sprawne wycieraczki czy też światła. Dla własnego bezpieczeństwa oraz komfortu podczas jazdy warto wybrać się na przegląd techniczny pojazdu. Wszelkiego rodzaju usterki wykryte oraz usunięte przed podróżą pozwolą nam bez przeszkód dotrzeć na miejsce docelowe. Ponadto koniecznie powinniśmy zadbać o sprawną klimatyzację oraz zaciemnienie szyb.

Planowanie kilku przystanków po drodze na wakacje – dodatkowy nocleg

Planując podróż do ośrodka wczasowego koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na przerwy w trakcie podróży. Dla dzieci kilkugodzinna, a nawet kilkunastogodzinna podróż, może być męcząca. Oprócz przerw na posiłek czy też skorzystanie z toalety powinniśmy zaplanować również godzinne postoje, podczas których rozprostujemy kości, a dzieci będą mogły pobiegać. Przy długim odcinku drogi do pokonania warto rozważyć dodatkowy nocleg w przydrożnym hotelu. 

Na podróż koniecznie powinniśmy zabrać prowiant oraz napoje. Przyda nam się do tego niewielka lodówka turystyczna. Jeśli podróżujemy z pieskiem, pamiętajmy o miseczce oraz wodzie dla naszego czworonoga. Konieczny będzie także transporter dla zwierząt. Dla naszego bezpieczeństwa nie powinniśmy przewozić psów oraz kotów bez odpowiedniego zabezpieczenia. W trakcie podróży przydadzą się środki do dezynfekcji tj. żel czy chusteczki.  

Jak zorganizować pobyt na wakacjach z dziećmi

Wybierając się na wakacje możemy zdecydować się na pobyt w obiektach o różnym standardzie. Ekskluzywny hotel to spory wydatek. Sprawdzi się on w przypadku osób, które pragną się zrelaksować – zwłaszcza jeśli obiekt posiada pomieszczenia Wellness & SPA. Ale czy jest to odpowiednie miejsce dla dzieci?

Hotel czy domki letniskowe – co będzie lepsze na wakacje z dziećmi?

Pamiętajmy, że małolaty po kilku miesiącach siedzenia w szkolnych ławkach potrzebują ruchu. W przeciwieństwie do dorosłych, trudno będzie im usiedzieć w miejscu. Plaża sprawi im mnóstwo frajdy, ale nie na długo. Dzieci potrzebują pełnych urozmaicenia wakacji. Dlatego warto wybrać ośrodek wypoczynkowy z atrakcjami dla dzieci tj.:

 • Aquapark;
 • dmuchany plac zabaw;
 • park linowy;
 • warsztaty dla dzieci;
 • animacje;
 • plac zabaw;
 • sala dla dzieci;
 • małe kino lub teatrzyk dla dzieci.

Jeśli zastanawiamy się, jak odpocząć podczas wakacji z dzieckiem, ośrodek wypoczynkowy z wyżej wymienionymi atrakcjami pozwoli nam zadbać o czas dla siebie. Jednocześnie dzieci spędzą wspaniałe chwile z rówieśnikami pod okiem specjalistów tj. animatorzy, czy ratownicy.

Domki letniskowe – pełen komfort podczas wakacji dla całej rodziny

Świetną opcją na spędzenie wakacji są domki nad morzem, gdzie każdy z członków rodziny znajdzie przestrzeń dla siebie. Wspólne wakacje to wspaniała sprawa. W ciągu dnia zdarzają się jednak chwile, kiedy chcemy pobyć sami i potrzebujemy spokoju. Z takiego rozwiązania ucieszą się także dzieci.

Domki letniskowe to komfort pod względem przygotowywania posiłków. Owszem, miło i wygodnie jest zjeść posiłek w restauracji czy też przekąskę na mieście. Dla wielu osób możliwość przygotowywania zdrowych posiłków samodzielnie może być jednak na miarę złota – dosłownie i w przenośni (biorąc pod uwagę wysokie ceny jedzenia w miejscowościach turystycznych).

Wakacje – wspólna aktywność z dziećmi

Podczas wakacji z dziećmi możliwość spędzenia czasu na zabawie z rówieśnikami jest dla maluchów bezcenna. Nie zapominajmy jednak, że urlop to także świetna okazja, aby pobyć razem. W trakcie roku szkolnego nie zawsze jest to możliwe. Co możemy robić na wakacjach wspólnie z dziećmi? Oto kilka propozycji:

 • pobyt na plaży;
 • piesze wędrówki;
 • jazda rowerem;
 • uprawianie sportów wodnych tj. spływ kajakami, jazda motorówką, pływanie żaglówką lub na nartach wodnych;
 • zwiedzanie okolic;
 • gry planszowe – wieczorem lub podczas deszczowej pogody.

W trakcie pakowania warto pomyśleć o zabraniu ze sobą nie tylko ubrań na każdą okazję oraz kremów z filtrem, ale także ulubionych gier planszowych, rolek, a także środków odstraszających owady.

Urlop z potomstwem to wspaniały czas dla całej rodziny. Aby wolne chwile wykorzystać jak najlepiej, warto dobrze przemyśleć, gdzie wybrać się na wakacje z dziećmi oraz starannie się do nich przygotować.