WCZASY W POLSCE: ŚWINOUJŚCIE
Świnoujście jest jednym z najbardziej atrakcyjnych wakacyjnych kierunków Polaków. Położone jest na północno-zachodnim krańcu Polskim i jest jedynym miastem w Polsce, które leży na wyspach. Największe z nich to Wolin, Uznam i Karsibór. Granice miasta stanowią Morze Bałtyckie, granica państwowa z Niemcami, gmina Międzyzdroje oraz Zalew Szczeciński.

Wakacje w Świnoujściu

Dzięki swojemu nietypowemu położeniu, Świnoujście jest miastem o wielu obliczach. Z jednej strony, jest to niezwykle ważny ośrodek dla gospodarki morskiej oraz baza marynarki wojennej, z drugiej z kolei – popularne uzdrowisko oraz miejscowość turystyczna. 

Pomimo tego, że powszechnie mówi się, że miasto leży na 44 wyspach, zamieszkiwane są z nich trzy: Uznam, Wolin oraz Karsibór. Na pierwszej z nich znajduje się centrum administracyjno-usługowe, wiele obiektów turystyczno-uzdrowiskowych oraz dzielnica nadmorska. To właśnie na niej mieszka 80% populacji miasta. Wyspa Wolin to z kolei największa wyspa w kraju. Od stałego lądu oddzielona jest ona cieśniną Dziwną. Część Świnoujścia, która leży na tej wyspie pełni funkcję dzielnicy przemysłowej. Ostatnia zamieszkała wyspa to Karsibór. To właśnie na niej panują doskonałe warunki do rozwoju agroturystyki, uprawiania sportów wodnych oraz wędkarstwa. Na północy wyspy utworzono ostoję dla ptactwa pod nazwą Karsiborska Kępa.

Świnoujście będzie atrakcyjne dla wielu osób. Odnajdą się tutaj zarówno miłośnicy plażowania, sportów wodnych, jak i zwiedzania zabytków. To tutaj będziemy mogli być naprawdę blisko z naturą.

Jakie noclegi w Świnoujściu wybrać?

Oferta noclegowa Świnoujścia jest niezwykle bogata. W zależności od tego, czy oczekujemy do wypoczynku ciszy i spokoju, czy chcemy spędzić wakacje na aktywnym wypoczynku, możemy znaleźć tu noclegi na każdej z trzech zamieszkałych wysp. 

W Świnoujściu znajdziemy liczne hotele, prywatne pokoje oraz pensjonaty. Nie brakuje tu także letniskowych domków wolnostojących o wysokim standardzie, które będą idealne na wypady ze znajomymi czy rodziną. Bez problemu zarezerwujemy tu również komfortowe apartamenty, które świetnie sprawdzą się nie tylko na weekend nad morzem, ale również na dłuższe wakacyjne pobyty. Wybór noclegów jest naprawdę duży i warto rozejrzeć się za takim noclegiem, który będzie idealnie pasował do naszych osobistych preferencji. 

Co trzeba zobaczyć będąc w Świnoujściu?

Plaża

Oczywiście, jak każde nadmorskie miasto, również Świnoujście słynie z plaż. W granicach miasta znajdziemy aż 10 kilometrów pięknych, piaszczystych plaż, które łagodnie wchodzą w morze. Tworzą one obszerne, płytkie kąpieliska. Idealne dla dzieci i dla dorosłych. W miejscowości znajdziemy aż 12 wejść na wyznaczone kąpieliska, gdzie szerokość plaży dochodzi miejscami do 7 kilometrów. Plaże są niezwykle czyste, dzięki czemu miasto szczyci się certyfikatem „Błękitnej Flagi”. Co więcej, brzeg morski od miejscowości oddzielają szerokie wydmy. Na plaży, na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu, znajdziemy charakterystyczną dla miasta atrakcję – Stawa Młyny.

Latarnia morska i port w Świnoujściu

Kolejne ciekawe atrakcje nadmorskiego miasta to latarnia morska oraz port.  Latarnia morska w Świnoujściu to najwyższa latarnia na polskim wybrzeżu, a jej wysokość sięga blisko 65 metrów. Zbudowana ona została w poło XIX wieku. Na początku miała ona przekrój ośmiokątny, jednak ze względu na panujące nadmorskie warunki, na początku XX wieku, zmieniono jej kształt na okrągły. Od roku 2000 obiekt udostępniony jest do zwiedzania.

Kolejną atrakcją jest port. Niewiele osób wie, że Port w Świnoujściu wraz z Portem w Szczecinie tworzy jeden z największych zespołów portowych na Bałtyku. Głównym fragmentem portu jest terminal, który przyjmuje suche ładunki masowe – głównie węgiel oraz rudę dla hut na terenie Polski, Czech oraz Słowacji. Znajdziemy tu także terminal, który „specjalizuje się” w płodach rolnych. Co ciekawe, port w Świnoujściu to największy w Polsce port promowy pod względem zawinięć promów i wielkości ruchu pasażerskiego oraz towarowego. 

Stawa Młyny

Stawa Młyny to znak rozpoznawalny Świnoujścia, który stanowi oficjalny element logotypu miasta. Jest to nic innego, jak znak nawigacyjny umieszczony na lądzie lub w morzu, na stałe – bez użycia kotwicy. Ma on możliwość emitowania sygnałów dźwiękowych, radiowych oraz świetlnych. Co więcej, ma charakterystyczny kształt wiatraka. Pierwsza wersja budowli powstała pod koniec XIX wieku, a jej celem było ułatwienie wejścia do portu coraz większym jednostkom. Jej ostateczna forma to wysoki na 10 metrów walec zakończony spiczastym, czarnym dachem oraz czterema skrzydłami wiatraka.

Inne atrakcje miasta i okolicy

Inne popularne atrakcje Świnoujścia to liczne fortyfikacje, wśród których znajdziemy Fort Zachodni, Fort Anioła i Fort Gerharda czy świnoujskie promenady, gdzie wyróżniamy Promenadę Nadmorską liczącą kilka kilometrów oraz Promenadę nad Świnią, z której można podziwiać port, a także wszystkie wpływające do niego statki. Będąc w mieście nie możemy zapomnieć też o zabytkowych falochronach, których historia sięga roku 1818 oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego, które jest dawną siedzibą władz miasta.

A co jeżeli byliśmy już wszędzie w Świnoujściu? Warto wybrać się do pobliskiego Wolińskiego Parku Narodowego, którego powierzchnia wynosi 11 tys. ha. Na jego terenie znajduje się 6 rezerwatów ścisłych w tym 5 leśnych, którym patronują wybitni polscy geografowie, botanicy i podróżnicy. Równie ciekawą propozycją będzie odwiedzenie Międzyzdrojów, gdzie znajduje się m.in. piękne molo, Zagroda Pokazowa Żubrów, Kwacza Góra czy słynna Aleja Gwiazd.