WCZASY W POLSCE: GDAŃSK
Gdańsk jest jednym z najczęściej odwiedzanych polskich miast. Usytuowany jest on nad Morzem Bałtyckim, w Trójmieście, nieopodal Gdyni i Sopotu. Zachwyca swoją oryginalną architekturą, zapierającymi dech w piersiach widokami, a także ogromem zabytków, będących swoistym świadectwem historii zarówno samego Gdańska, jak i całej Polski. Bogactwo atrakcji turystcznych oraz bogata baza noclegowa sprawiają, że wiele osób w Gdańsku planuje spędzić urlop nad morzem.

Gdańsk - rozwinięta infrastruktura turystyczna

Na samym początku, zanim przejdziemy do omawiania miejsc, które warto odwiedzić, będąc w Gdańsku, skupmy się na najistotniejszej kwestii. Wybierając się na wycieczkę, należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim przygotowaniu. Po dokonaniu zakupu biletów, przychodzi pora spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy do walizek, a także zarezerwowanie noclegu. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy planujemy nieco dłuższą podróż. 

Na szczęście, Gdańsk wyróżnia się bogato rozwinięta infrastrukturą turystyczną. Znajdziesz tu zarówno hotele, hostele, apartamenty i pensjonaty, jak i domki. Wybór noclegu zależy od osobistych upodobań. Najbardziej korzystne jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny są apartamenty w Gdańsku. Można je zarezerwować w różnych częściach miasta: blisko centrum, na uboczu, blisko morza i plaży. Apartamenty cechuje duży komfort pobytu i dostęp do różnych codziennych udogodnień. Dostępne są również mieszkania wakacyjne – można je zarezerwować głównie w sezonie letnim (w pozostałej części roku są zamieszkiwane przez właścicieli). Szukając noclegu w Gdańsku warto decydować się na bezpośredni kontakt z gospodarzem lub właścicielem  – dzięki temu łatwiej jest uzyskać atrakcyjniejszą cenę, gdyż odchodzą koszty pośredników. 

Atrakcje w Gdańsku, które koniecznie musisz zobaczyć

W każdym mieście istnieją takie miejsca, które należy koniecznie odwiedzić. Warszawski Pałac Kultury i Nauki, port w Gdyni czy Stare Miasto we Wrocławiu. Jeśli chodzi natomiast o Gdańsk, znajdziemy tu mnóstwo atrakcji, które co roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Wybierając się na wycieczkę do stolicy województwa pomorskiego, musisz koniecznie wybrać się na plażę nad Morze Bałtyckie, stanowiące wręcz symbol tego miasta. Rozległe plaże z iskrzącym się pod stopami piaskiem, w połączeniu z ciepłym, lazurowym morzem, a do tego malownicze widoki. Gdańskie wybrzeże Morza Bałtyckie go, to wręcz idealnie miejsce zarówno do relaksu i wypoczynku, jak i uprawiania aktywności fizycznej. 

Skończywszy opalanie, warto udać się na starówkę. Znajdują się tam istne gdańskie perełki, takie jak posąg Neptuna, Kościół Mariacki, Długi Targ czy Żuraw. To właśnie w samym sercu tego pięknego miasta, możesz przespacerować się długimi alejami, odwiedzając kolejne place, ulice czy zabytki kultury.

Jeśli jesteś zapalonym miłośnikiem historii, który każdą wycieczkę traktuje jak okazję do lepszego poznania przeszłości naszego kraju, polecamy odwiedzenie szlaku Westerplatte. Dla każdej osoby, która patriotyzm uważa za wartość nadrzędną, nie jest to jedynie jedno z wielu miejsc bitew. Westerplatte to przede wszystkim miejsce, gdzie nasi przodkowie przelali własną krew, w walce o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej. Jest to istne przeświadczenie o nadludzkim męstwie, odwadze, ale przede wszystkim zdolności do poświęceń.

Nietypowe atrakcje w Gdańsku

Jesteś typem osoby, która swoją drogę woli przemierzać nieutartymi szlakami i często zbacza ze ścieżki? W takim razie, doskonale trafiłeś. W Gdańsku znajdziesz wiele intrygujących miejsc, które nie są zbyt często uczęszczane przez odwiedzających. W tej kategorii, stanowczo wyróżnia się Góra Gradowa, usytuowana we wschodniej części stolicy województwa pomorskiego. Jest to dosyć niewielkie wzgórze, gdyż mierzy ono zaledwie 50 metrów wysokości. Na szczycie Góry Gradowej jednak, możemy ujrzeć przepiękny czerwony krzyż, nazywany krzyżem Milenijnym.

Jeśli jesteś rodzicem, możesz mieć pewność, że w Gdańsku znajdziesz atrakcje, które dadzą wiele radości Twojemu dziecku. Jednym z takich miejsc, jest na przykład Centrum Hawelianum. Jest to interaktywne centrum astronomiczne, gdzie nauka idzie w parze z zabawą. Twoje dziecko może między innymi obserwować modele gwiazd i planet, dowiedzieć się, jak powstają czarne dziury lub wziąć udział w specjalnych warsztatach.

Co zobaczyć w okolicy

Twoja przygoda z Gdańskiem powoli dobiega końca. Spojrzyj po raz ostatni na jeden z nadmorskich kurortów i… ruszaj dalej! Niedaleko od centrum Gdańska, znajduje się kolejne miasto, położone nad Morzem Bałtyckim. Jest to mianowicie Sopot, wraz ze swoim słynnym molo. Warto poznać nie tylko Gdańsk, ale również całe Trójmiasto i zostać dłużej nad morzem. Możesz również wybrać się nieco dalej na północ. Nie wiele czasu trzeba, by znaleźć się we Władysławowie… 

Władysławowo to niewielka miejscowość, leżąca tuż nad samym Bałtykiem. Pomimo swojej małej powierzchni, jest niezwykle znana z jednego miejsca, które przyciąga tysiące turystów nie tylko w sezonie wakacyjnym. Znajduje się tutaj bowiem, Aleja Gwiazd Sportu, gdzie możesz zobaczyć żelazne tablice z nazwiskami osób, które stanowczo wyróżniły się w dyscyplinach takich, jak piłka nożna, siatkówka czy pływanie.

Życzymy miłej podróży i samych przyjemnych wrażeń!