Trójmiasto poza sezonem. Pomysł na weekend

Trójmiasto udowadnia, że nadmorskie miejscowości mogą być atrakcyjne przez cały rok. Weekendowy wypad do Trójmiasta zapewne inaczej zaplanuje ktoś, kto wybiera się tam po raz pierwszy, a inaczej ktoś, kto zdążył już poznać główne atrakcje Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Zawsze trzeba brać pod uwagę zmienność pogody nad Bałtykiem i mieć w zanadrzu kilka możliwości do wyboru w zależności od warunków meteorologicznych.

Wypoczynek w Oliwie

Świetnym miejscem do wypoczynku jest Park Oliwski z wodospadem, akustyczną Grotą Szeptów, palmiarnią i ogrodami zaaranżowanymi w różnych stylach: francuskim, angielskim i japońskim. Park przylega do Archikatedry Oliwskiej, a jej największą atrakcją są koncerty i prezentacje organów oliwskich.

W Oliwie jest też największy pod względem powierzchni w Polsce Ogród Zoologiczny, w którym można obserwować m.in. orangutany, mandryle, gepardy, hipopotamy karłowate, żyrafy, surykatki, kondory i wiele innych gatunków zwierząt.

Olivia Star to najwyższy budynek Gdańska (180 m wysokości) z tarasem widokowym na 32 piętrze (130 m) oraz ogrodem zimowym Olivia Garden z okazami tropikalnych roślin, którym zapewniono odpowiednią temperaturę i wilgotność.

Sopot

Sopot to typowy nadmorski kurort, którego osią jest reprezentacyjna ulica Bohaterów Monte Cassino (popularny Monciak). O nazwie ulicy przypomina pomnik niedźwiedzia Wojtka, wyjątkowego uczestnika bitwy o Monte Cassino, który przeszedł szlak bojowy wraz z armią Andersa.

Wśród starej zabudowy Monciaka wyróżnia się wzniesiony w 2004 r. Krzywy Domek. Jego projektantów zainspirowały ilustracje do bajek autorstwa Jana Marcina Szancera oraz twórczość szwedzkiego grafika Pera Dahlberga, który zamieszkał w Sopocie.

Atrakcją Sopotu jest najdłuższe drewniane molo w Europie, wchodzące niemal pół kilometra w wody Zatoki Gdańskiej. U jego nasady dumnie wznosi się zbudowany w okresie międzywojennym Grand Hotel. Znana z międzynarodowych festiwali piosenki Opera Leśna w Sopocie z widownią na 5 tys. widzów jest malowniczo położona wśród Lasów Oliwskich.

Gdynia

Głównym punktem zwiedzania założonej w 1926 r. Gdyni jest Skwer Kościuszki i będące jego przedłużeniem Molo Południowe. Przy nabrzeżu jest zacumowany ORP „Błyskawica”, niszczyciel z czasów II wojny światowej oraz zabytkowy żaglowiec „Dar Pomorza”. Akwarium Gdyńskie na Molo Południowym daje okazję poznania fauny morskiej z różnych części świata oraz historię Bałtyku. Sea Towers to dwa gdyńskie wysokościowce wzniesione przy porcie w 2009 r., z których wyższy ma 142 m wysokości.

Przy Bulwarze Nadmorskim mieści się Muzeum Marynarki Wojennej przypominające, że Gdynia jest również portem wojennym. Centrum Nauki Experyment daje możliwość poznania nauki przez zabawę i ciekawe doświadczenia. Znaną z podręczników atrakcją Gdyni jest Klif Orłowski, czyli stromy i wysoki na 60 m brzeg Kępy Redłowskiej, skąd rozciąga się piękny widok na Zatokę Gdańską.