Najwyższe latarnie morskie naszego wybrzeża

Charakterystycznymi obiektami wybrzeża Bałtyckiego są oczywiście latarnie morskie. Znajdują się niemalże w każdej nadmorskiej miejscowości i stanowią dużą atrakcję dla odwiedzających turystów. Latarnie różnią się od siebie nie tylko stylem budownictwa i wykończeniem, ale także wysokością. Sprawdźmy zatem, które z nich są najwyższe.

Latarnia w Świnoujściu najwyższa na polskim wybrzeżu

Najwyższa latarnia na polskim wybrzeżu, którą możecie odwiedzić jest ta położona w Świnoujściu w dzielnicy Warszów. Wieża ma 67,7 m wysokości i znajduje się także w czołówce najwyższych latarni morskich na świecie. Została wybudowana z ceramicznej i czerwonej cegły w 1857 roku.

Latarnia morska Świnoujście

Latarnia w Świnoujściu jest udostępniona do zwiedzania. Składa się z trzech części, wieży, budynków, w których mieszczą się urządzenia radiolatarni oraz pomieszczenia dla obsługi. W budynkach latarni kiedyś mieszkali latarnicy wraz z rodzinami, których zadaniem było dbanie, by latarnia nigdy nie zgasła.

Zobacz: noclegi Świnoujście

Najmłodsza Latarnia Morska Gdańsk Port Północny

Wśród najwyższych latarni polskiego wybrzeża znalazła się także Latarnia Morska Gdańsk Port Północny. Jest ona jednocześnie jedną z młodszych, ponieważ rozpoczęła swoją służbę w 1984 roku. Położona jest oczywiście w Gdańsku na Wyspie Portowej.

Wieża latarni mierzy 56 m i jest jedyną w kraju, która została wyposażona w windę, którą można dostać się na samą górę. Niestety obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania.

Sprawdź polecane noclegi w Gdańsku

Latarnia Morska Gąski

Kolejną latarnią o dość pokaźnej wysokości jest Latarnia Morska Gąski. Znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim w województwie zachodniopomorskim. Administratorem obiektu jest Urząd Morski w Szczecinie, który udostępnia latarnię do zwiedzania.

Mierzy ona 49,8 m, a w zespół tej latarni wchodzą również dom latarników, stodoła i budynek inwentarski. Z kolei otaczający mur i ogrodzenie zostały wpisane do rejestru zabytków. Budowa latarni zakończył się w 1878 roku.

Na szczyt prowadzą granitowe schody, jest ich aż 190. Docierając na górę możemy podziwiać piękne widoki na Morze Bałtyckie. Dodatkowo u podstawy latarnianej wieży można zakupić pamiątki, czy skorzystać z oferty kramików z jedzeniem.

W okolicy: noclegi w Gąskach

Latarnia Morska Niechorze

Do wysokich latarni polskiego wybrzeża zalicza się także tą umiejscowioną we wsi Niechorze w gminie Rewal na bardzo wysokim klifie. Wysokość jej wieży to 45 m. Administrowana jest przez Urząd Morski w Szczecinie. Odwiedzający mogą wejść do środka i podziwiać piękną panoramę wybrzeża rewalskiego.

Latarnia w Niechorzu została wybudowana w 1866 roku. Na jej szczyt prowadzi 208 schodów. Do ciekawostek należy fakt, że obiekt ten wraz z ogrodem znajdującym się u jej podnóża został wpisany do rejestru zabytków, a co więcej nakręcono tutaj kilka scen do filmu „Beata” z 1964 roku.

Zobacz sprawdzone noclegi w Niechorzu

Latarnia na słynnym Helu

Popularny i chętnie odwiedzany przez wielu turystów Hel również posiada jedną z wyższych latarni morskich. Jej wieża ma wysokość 41,5 m. Usytuowana jest na końcu Mierzei Helskiej, a jej budowę datuje się na 1826 rok.

W 1929 roku pomalowana została w charakterystyczne biało – czerwone pasy. Obecnie zdobi ją ceglasty kolor. Zwiedzanie latarni na Helu dostępne jest od czerwca do końca września. Poza malowniczym widokiem rozciągającym się ze szczytu można zobaczyć tam również przygotowaną galerię pamiątkową.

Warto także wspomnieć, że latarnia ta podczas II Wojny Światowej została wysadzona, aby utrudnić Niemcom ataki z artylerii. Podczas niemieckiej okupacji została odbudowana jednak około 10 metrów od pozostałych fundamentów z 1826 roku.

Zobacz więcej: noclegi na Helu

Latarnia Morska Stilo

W czołówce wysokich latarni znajduje się także Stilo, która położona jest w miejscowości Osetnik dawnej Stilo – stąd też jej nazwa. Administratorem obiektu jest Urząd Morski w Gdyni, który udostępnił budynek do zwiedzania dla turystów.

Wysokość wieży latarni to 33,4 m, jednak wybudowana została ona na wierzchołku wydmy na 41 m n.p.m. Wznieśli ją na trwałych fundamentach z granitu i betonu w 1906 roku Niemcy.

Jak widać, polskie wybrzeże obfituje w liczne latarnie. Jeżeli lubicie podziwiać piękne widoki oraz starą architekturę, to szlak najwyższych latarni z całą pewnością przypadnie Wam do gustu.