Planując wakacyjny wyjazd, wiele osób zastanawia się, który miesiąc jest najcieplejszym nad Morzem Bałtyckim. Niekorzystna pogoda może sprawić, że z większości atrakcji na miejscu nie będziesz mógł korzystać. Z tego powodu na etapie planowania wypoczynku warto przeanalizować dane meteo z lat ubiegłych i sprawdzić długoterminowe prognozy.
Czerwiec nad Bałtykiem
Na początku czerwca temperatury nad Bałtykiem często są jeszcze dosyć niskie. Można oczywiście zorganizować w tym czasie wypoczynek, ale nie powinniśmy raczej nastawiać się przede wszystkim na plażowanie. Dobrym pomysłem na wyjazd na wakacje nad morze jest jednak druga połowa miesiąca, gdy zaczyna być już naprawdę upalnie, a woda w wielu kąpielisk nagrzewa się już do temperatury wystarczającej do przyjemnych kąpielisk. Warto pamiętać o tym, że to właśnie w tym czasie wypada najdłuższy dzień w roku. To okres, gdy słońce jest wysoko na niebie – to oznacza, że mamy zdecydowanie więcej czasu na plażowanie, spacery na świeżym powietrzu czy imprezy pod gołym niebem.
Średnia dzienna temperatura powietrza w czerwcu wynosi +19.6°C w Sopocie i +18.8°C w Kołobrzegu. Średnia temperatura nocna jest nieco wyższa w Kołobrzegu – wynosi +11.7°C, podczas gdy w Sopocie +11.1°C. Dla wczasowiczów bardzo duże znaczenie ma również temperatura wody. Ta w czerwcu w Sopocie wynosi średnio +15.1°C, a w Kołobrzegu +14.4°C.
Najcieplejszy okres nad Morzem Bałtyckim – lipiec i pierwsza połowa sierpnia
Najcieplejszym okresem na polskich kąpieliskach nad Morzem Bałtyckim jest lipiec i pierwsza połowa sierpnia. W tym czasie temperatury zarówno nocą, jak i w dzień, są najwyższe. W dzień możemy spodziewać się upałów. Jest tak gorąco, że morze aż zachęca do kąpieli. Niestety, ma to swoje plusy i minusy. Wysokie temperatury wiążą się w naszym klimacie z dużą niestabilnością pogody. To także czas z bardzo dużą sumą opadów i gwałtownymi burzami.
Analizując dane z kąpielisk, można stwierdzić, że lipiec jest najcieplejszym miesiącem nad Morzem Bałtyckim. Średnia dzienna temperatura powietrza jest wysoka – w Kołobrzegu wynosi +21.6°C, a w Sopocie aż +22.2°C. W nocy jest to odpowiednio: +14.4°C i +13.6°C. Również woda jest bardzo ciepła: w Sopocie ma średnio +18.5°C, a w Kołobrzegu +17.7°C.
Najcieplejszy okres nad Morzem Bałtyckim to doskonały czas na zorganizowanie wypoczynku przez wszystkich, którzy uwielbiają opalanie się i pływanie; rodziny z dziećmi i osoby, którym po prostu zależy na tym, by „coś się działo” – w tzw. „sezonie wysokim” w kurortach można spodziewać się największego zgiełku.
Wypoczynek nad Bałtykiem w drugiej połowie sierpnia
W drugiej połowie sierpnia temperatura nad Bałtykiem zaczyna spadać. Choć w południe nadal możemy spodziewać się dużych upałów, szybciej zapada zmrok. Wieczory i poranki bywają jednak dosyć chłodne, dlatego też wyjeżdżając na wakacje w tym okresie nie należy zapominać o cieplejszej bluzie czy kurtce. Na szczęście, woda co prawda wolno się nagrzewa, ale długo utrzymuje ciepło. To powoduje, że wchodząc do morza w drugiej połowie sierpnia czy nawet na początku września można bardzo miło się zaskoczyć. W tym okresie może już nie być upalnie, ale woda nadal jest przyjemnie ciepła – także w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Jakie są średnie dziennie temperatury na polskich kąpieliskach w sierpniu? W Kołobrzegu +21.5°C, a w Sopocie +22.2°C. W nocy średnie temperatury spadają do odpowiednio +14.2°C i +19.2°C. Temperatura wody w tym czasie jest nadal wysoka: średnio +18.6°C w Kołobrzegu i +19.2°C w Sopocie.
Kiedy warto zaplanować wypoczynek nad polskim morzem?
Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, kiedy pogoda nad Bałtykiem jest najlepsza. Przy planowaniu urlopu letniego warto jednak wziąć pod uwagę długoterminowe prognozy i dane meteo z poprzednich sezonów. W ten sposób są największe szanse, że uda Ci się wybrać optymalny termin dla realizacji planów – bez względu na to, czy chcesz całymi dniami kąpać się w morzu czy wręcz przeciwnie – źle znosisz upały i wolałbyś umiarkowane temperatury, przy których przyjemnie się zwiedza.