Kołobrzeg czy Trójmiasto? Które z tych miast warto odwiedzić podczas urlopu?

Kołobrzeg i Trójmiasto to dwa ośrodki miejskie nad morzem, które często wybierane są przez Polaków jako cel wakacyjnych wyjazdów. To miejsca, które nie tylko umożliwiają wspaniały wypoczynek na plaży, ale i kuszą szeroką ofertą atrakcji dla osób w różnym wieku i o zróżnicowanych zainteresowaniach. Zastanawiasz się, wybrać Kołobrzeg czy Trójmiasto? Poznaj specyfikę obydwu ośrodków.

Kołobrzeg

Położony na Pomorzu Zachodnim u ujścia rzeki Parsęty Kołobrzeg jest największym i najpiękniejszym polskim uzdrowiskiem. To idealne miejsce, by wybrać się na krótki, kilkudniowy wypoczynek nad morzem; wraz z całą rodziną odpocząć i zrelaksować się nad wodą. W okolicy miasta znajduje się wiele pięknych plaż. Spośród nich największą popularnością cieszy się plaża główna zlokalizowana tuż przy molo. Wzdłuż niej ciągnie się promenada nadmorska, przy której znajdziesz liczne punkty gastronomiczne i inne atrakcje. Osoby, które pragną odpoczynku nad morzem z dala od zgiełku miasta, w otoczeniu zapierającej dech piersiach przyrody, powinny odwiedzić kameralną plażę w Grzybowie.

Kołobrzeg – widok na latarnię morską

Bez wątpienia w Kołobrzegu nie będziesz się nudzić, także jeżeli do miasta przyjedziesz jesienią lub zimą. Miłośnicy historii znajdą tu bardzo wiele zabytków, spośród których warto wymienić przede wszystkim:

  • relikty twierdzy Kołobrzeg (Festung Kolberg) – wybudowana w XVII wieku twierdza Kołobrzeg odegrała ogromną rolę podczas walk w 1945 roku, gdy bronili jej wycofujący się z tych terenów żołnierze niemieccy. Choć większość zabudowań uległa zniszczeniu w czasie działań wojennych, pozostałości po fortyfikacjach można zwiedzać podążając Miejskim Szlakiem Fortyfikacji.
  • Pomnik Zaślubin Polski z Morzem – wybudowany w pomnik upamiętniający „zaślubiny Polski z Morzem” 18.03.1945 r, czyli odzyskanie przez Polskę Pomorza.
  • latarnię morską – wzniesioną z czerwonej cegły przy wejściu do portu, pomiędzy falochronem a prawym brzegiem Parsęty. Wybudowana po drugiej wojnie światowej w miejsce starej latarni budowla do dziś co wieczór rozbłyska światłem, przez co stała się symbolem wiernej służby.
  • Muzeum Oręża Polskiego – udostępniające zwiedzającym największą kolekcję militariów na Pomorzu.
Pomnik Zaślubin

Podczas pobytu w Kołobrzegu warto oczywiście również skorzystać z bogatej oferty zabiegów leczniczych (miasto słynie z wydobywanej w okolicach borowiny).

Zobacz i zarezerwuj sprawdzone noclegi Kołobrzeg

Trójmiasto

Jeżeli marzy Ci się dłuższy, urozmaicony wyjazd nad morze, lubisz spędzać czas aktywnie i odkrywać nowe miejsca, interesującą propozycją dla Ciebie może być rezerwacja noclegu w Trójmieście – ośrodku miejskim położonym nad Zatoką Gdańską, składającym się z trzech miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu. Każde z nich ma swój unikalny charakter; wszystkie są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane, dlatego też wszędzie dotrzesz bez problemu Szybką Koleją Miejską (SKM). Rano wypoczynek na plaży, po południu zwiedzanie gdańskiej starówki, wieczorem impreza w Sopocie? Nie ma problemu!

Gdańsk zachwyca niezależnie od pory dnia i roku
  • Gdańsk – położony nad Motławą Gdańsk to największe miasto w północnej Polsce, ważny ośrodek hanzeatycki i miejsce, które może poszczycić się ponad 1000-letnią historią i unikatową kulturą. Miłośnicy historii powinni zobaczyć półwysep Westerplatte – miejsce, gdzie zaczęła się druga wojna światowa i tereny dawnej Stoczni Gdańskiej. Zabytki Gdańska skupione są przede wszystkim wokół Starego Miasta: bez wątpienia warto zobaczyć Fontannę Neptuna, pochodzący z XV-wieku Ratusz i Bazylikę Mariacką. Plaże w Gdańsku charakteryzują się stosunkowo ciepłymi i spokojnymi wodami, warto odwiedzić przede wszystkim kąpieliska Gdańsk Brzeźno i Gdańsk Jelitkowo.
  • Gdynia – jeszcze na początku XX wieku była niewielką rybacką wsią. Po pierwszej wojnie światowej, gdy powstało Wolne Miasto Gdańsk, zdecydowano, że Rzeczpospolita potrzebuje własnego portu. W ten sposób gwałtownie rozbudowano Gdynię – obecnie jest ona drugim co do wielkości największym portem i specjalizuje się w przeładunkach. Przyjezdni w Gdyni powinni wybrać się przede wszystkim na Skwer Kościuszki i sąsiadujący z nim Nadmorski Bulwar oraz obejrzeć Okręt-Muzeum ORP „Błyskawica”. W Gdyni znajduje się duża piaszczysta plaża miejska z licznymi atrakcjami.
  • Sopot – Sopot to luksusowy kurort nad Bałtykiem i urokliwe uzdrowisko nadmorskie. W odróżnieniu od gotycko-barokowego Gdańska i modernistycznej Gdyni Sopot urzeka urokliwymi secesyjnymi kamieniczkami i eleganckimi letniskowymi posiadłościami. Latem życie Sopotu koncentruje się przede wszystkim wokół ulicy Bohaterów Monte Cassino (nazywanej Monciakiem) i słynnego molo, które mierzy ponad pół kilometra długości. Rozciągająca się wzdłuż całego miasta plaża w Sopocie to miejsce, w którym miło spędzisz czas.
Molo i plaża w Sopocie – charakterystyczny punkt miasta

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje Gdańska, Gdyni i Sopotu. O każdym z nich można by napisać dużo więcej, w każdym można zaplanować nie tylko weekend, ale i cały urlop nad morzem! Ten artykuł ma tylko przybliżyć specyfikę okolicy i zainspirować do podróży.

Kołobrzeg czy Trójmiasto – co wybrać?

Decyzja, czy wybrać się do Kołobrzegu czy do Trójmiasta nie jest prosta – i właściwie nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Obie lokalizacje różnią się od siebie i mają odmienną specyfikę. Jest jednak coś, co je łączy. Jeśli chcesz miło spędzić czas nad morzem, a jednocześnie korzystać z dobrodziejstw miasta (restauracje, atrakcje), Kołobrzeg, Gdańsk, Gdynia i Sopot świetnie się sprawdzą.

Poza tym zarówno do Kołobrzegu jak i do Trójmiasta łatwo jest dotrzeć z dowolnego miejsca w Polsce (na przykład koleją). Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zaplanować pobyt w tych pięknych miastach i zarezerwować nocleg już teraz!