Gdzie w samolocie przechowywać bagaż podręczny?

Bagaż podręczny na pokładzie samolotu może mieć różne wymiary – w zależności od linii lotniczej, którą podróżujemy, jak i opcji bagażu, którą wybieramy. Jednak bez względu na to, jaki bagaż wybierzemy, na pokładzie samolotu każdego przewoźnika obowiązują podobne zasady jego przechowywania. Wszak chodzi nie tylko o wygodę, ale także o bezpieczeństwo. Gdzie zatem umieścić bagaż podręczny podczas lotu?

— materiał partnera —

Bagaż podręczny, czyli jaki?

Do samolotu można zabrać różne rodzaje bagażu podręcznego. Wiele zależy od samych linii lotniczych. To one określają dopuszczalne rozmiary toreb czy walizek. Popularne, tanie linie lotnicze umożliwiają w cenie biletu zabranie niewielkiego bagażu podręcznego, którego rozmiar wynosi do około 40 x 25 x 20 cm. W zależności od rodzaju linii lotniczych wymiary te mogą się nieznacznie różnić. Taki rozmiar ma niewielki plecak czy torba. Jeśli chcemy podróżować z większym bagażem, za dopłatą możemy zabrać na pokład dodatkowo większy bagaż w wymiarach około 55 x 40 x 20 cm. W takim przedziale mieści się walizka kabinowa. Tanie linie lotnicze zwykle sprzedają pakiet, w który wchodzi bezpłatny bagaż podręczny, walizka kabinowa i pierwszeństwo wejścia na pokład.

Gdzie umieścić mały bagaż podręczny?

Jeśli podróżujemy z małym bagażem podręcznym z tanim przewoźnikiem, powinniśmy go umieścić pod fotelem przed nami. To miejsce ogranicza ryzyko przemieszczenia się bagażu w czasie turbulencji, co mogłoby stworzyć zagrożenie. To także bardzo wygodne miejsce, gdyż można zawsze sięgnąć do wnętrza, bez konieczności wkładania i wyciągania bagażu ze schowka. Pod fotelem możemy umieścić zarówno torebkę, jak i torbę z laptopem, czy plecak o maksymalnych dopuszczalnych wymiarach, z którym często podróżuje się na city breaki.

A co z walizką kabinową?

Większy bagaż podręczny, jakim jest walizka kabinowa, powinien być umieszczony w schowku nad głową. To miejsce, które zapewnia bezpieczeństwo przechowywania walizki. W razie turbulencji jest ona bezpieczna i nie powinna wypaść. To ważne, gdyż dopuszczalna waga takiej walizki wynosi 10 kg. Nieodpowiednio zabezpieczona mogłaby zrobić krzywdę pasażerom. Warto więc wiedzieć, gdzie przechowywać bagaż podręczny w samolocie, by zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo, a także komfort.

Różnice pomiędzy rejsami liniowymi a czarterami

Zasady dotyczące przewożenia bagażu podręcznego nieznacznie różnią się pomiędzy liniami, ale generalna wskazówka jego przewożenia jest taka sama. Bezpłatny bagaż podręczny przewozi się pod fotelem, a bagaż rejestrowany większy – wielkości walizki kabinowej – w schowku nad głową. Dotyczy to linii rejsowych. A co z czarterami? Tu zasady są bardziej płynne i ograniczają się do zachowania bezpieczeństwa, a nie wymiarów bagażu. Zwykle czarterami latamy z biurami podróży, gdzie w większości przypadków mamy możliwość zabrania na pokład większego bagażu podręcznego, wliczonego w cenę. Tu więc znaczenie mają kwestie bezpieczeństwa. W przypadku turbulencji bagaż nie może przemieszczać się po samolocie.

Warto zawsze stosować się do zaleceń personelu pokładowego, którego zadaniem jest dbałość o bezpieczeństwo, także w zakresie przechowywania bagażu.