Noclegi w Zakopanem
Sam Tatrzański Park Narodowy odwiedza rocznie ok. 3 miliony turystów. Nic dziwnego więc, że w Zakopanem i okolicach nie brakuje obiektów noclegowych. Dostępne są tu i luksusowe hotele (kilka pięciogwiazdkowych, więcej czterogwiazdkowych), liczne hotele spa, pensjonaty prowadzone przez rodziny w góralskich willach, apartamenty i mieszkania do wynajęcia, całe drewniane domki, a także liczne hostele i schroniska – nie tylko górskie. Dostępne opcje odpowiadają każdemu budżetowi. Mimo wszystko warto jednak rezerwować noclegi wcześniej, zwłaszcza na długie weekendy, święta czy w trakcie wakacji i ferii szkolnych – chętnych na wypoczynek nie brakuje.
Rezerwując noclegi w Zakopanem, warto wziąć pod uwagę standard, lokalizację i udogodnienia. Pod tym względem dostępne domy, pokoje i apartamenty różnią się od siebie, co ma duży wpływ na komfort pobytu w górach. O szczegóły, wolne terminy oraz ceny warto zapytać bezpośrednio – dzięki temu można sporo zaoszczędzić na noclegach, bo odchodzą koszty pośredników. Dodatkowo przy dłuższych pobytach lub w mniej popularnych terminach możemy otrzymać korzystniejszą ofertę.
Co trzeba zobaczyć w Zakopanem?
Miejscem, które najbardziej kojarzy się z tym miastem są Krupówki – słynny deptak, przy którym znajduje się wiele karcz i sklepów z pamiątkami. To właśnie w tych karczmach, gdzie podawane są lokalne specjały takie jak kwaśnica (zupa z kiszonej kapusty na baraninie), oscypki (owcze sery) czy hałuski (kluski z ziemniaków), organizowane są prawdziwe góralskie biesiady z ludową muzyką na żywo. Warto choć raz tego doświadczyć.
Kolejnym punktem obowiązkowym wypraw do Zakopanego jest Gubałówka – niewielka góra, na którą rusza się właśnie z Krupówek, a z której rozpościera się piękny widok na całe miasto i Tatry. Dla większego urozmaicenia spaceru warto wjechać na szczyt koleją linowo-terenową, a po drodze kupić oscypki na straganach górali.
Jednym z najbardziej znanych i dostępnych, dzięki kolejce linowej, szczytów Tatr jest Kasprowy Wierch, mierzący 1987 m. Kolejka daje okazję doświadczenia wysokości bez konieczności mozolnego wdrapywania się pod górę. A i sama jazda nią już dostarcza emocji.
Równie ikonicznym symbolem Tatr jest Morskie Oko – błękitny staw u podnóża najwyższego szczytu Polski. Szlak do niego prowadzi co prawda z Palenicy Białczańskiej, ale z Zakopanego jest wiele opcji dojazdu.
Skoro już o górach mowa, równie często odwiedzanym szczytem jest Giewont, z charakterystycznych krzyżem na szczycie. Wprawdzie trzeba wejść tam na własnych nogach, ale latem nie sprawia to dużych trudności technicznych.
Nietypowe atrakcje Zakopanego
Odpowiadając na rzesze odwiedzających je turystów, Zakopane postawiło również na dość nietypowe atrakcje, które dostarczą rozrywki tym, którzy chwilowo mają dość gór, albo rodzinom z małymi dziećmi, które spędzają wakacje w górach.
Znajdziemy tu więc i Papugarnię, z wieloma gatunkami mówiących, rajskich ptaków, które można wziąć na rękę, jak i Myszogród, z dziesiątkami mysz zamieszkujących miniatury znanych budowli. Możemy też odwiedzić Podwodny Świat, wielkie akwarium, które zwiedza się z przewodnikiem na uszach. Dorośli, zmęczeni wędrówkami mogą odpocząć w jedynym takim Piwnym SPA, w którym nie tylko degustuje się piwa, ale i w nich kąpie – dla zdrowia i urody.
Wypoczynek w okolicach Zakopanego
Będąc w Zakopanem na dłużej niż weekend warto też skorzystać z okazji i odwiedzić ciekawe miejsca, które znajdują się w niedalekiej odległości od tego miasta. Najbardziej znane mieści się w Chochołowie, zaledwie 17 km od centrum Zakopanego. To Termy Chochołów, w których świadczone są usługi SPA na światowym poziomie. To również największy tego typu obiekt na Podhalu. Można skorzystać tam z kąpieli solankowych, siarkowych, odpocząć w basenach zewnętrznych z widokiem na góry, albo w wielkiej, przeszklonej saunie. Miłośnicy term mogą zajrzeć również do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie znajdują się Termy Bukovina i Białki Tatrzańskiej z Termami Bania.
Nieco dalej, bo ok. 47 km od Zakopanego znajduje się malowniczy zamek w Czorsztynie, miejsce idealne na popołudniową wycieczkę. Zamek leży nad jeziorem Czorsztyńskim, z którego brzegu widać kolejne ruiny – tym razem zamku w Nidzicy. Kumulacja tylu pięknych widoków w jednym miejscu i bliskość natury sprawi, że na pewno uda się tam odpocząć.
Wracając z Czorsztyna warto zahaczyć też o miejscowość Kluszkowce, gdzie mieści się Osada Czorsztyn, czyli zespół XIX-wiecznych, zabytkowych willi. Z pewnością będzie co uwieczniać na zdjęciach!
Najpopularniejsze formy wypoczynku w Zakopanem
Większość ludzi, którzy odwiedzają Zakopane robią to albo po to, żeby chodzić po górach, odkrywając piękno Tatr i dostarczając sobie adrenaliny na trudniejszych szlakach, albo po to, żeby jeździć na nartach, snowboardzie lub… sankach – to tu znajdują się najwyższe w Polsce stoki, najlepsza infrastruktura narciarska i nigdzie biały puch nie cieszy tak jak tam. To oczywiście nie wszystkie z dostępnych opcji. Poza wspinaczką czy górołażeniem warto też spróbować speleologii – to tu znajdują się m.in. najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Polsce. Do zwiedzania dla turystów udostępniona została Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Dziura i system jaskiń Pawlikowskiego.
Zakopane i okolice można zwiedzać na rowerach – nie brak tu wypożyczalni, gdzie bez problemu wynajmiemy również rowery elektryczne czy fatbike, którymi da się jeździć nawet po śniegu. Inną opcją jest wypożyczenie quada – organizowane są całe wyprawy na tych pojazdach, albo wypróbowanie snowtubingu, czyli zjeżdżania po przygotowanych zboczach na specjalnych pontonach.
Zimą na Wielkiej Krokwi często odbywają się zawody skoków narciarskich – to opcja dla tych, którzy od lat kibicują polskiej kadrze.
W Zakopanem można odpoczywać też w wodzie – oprócz okolicznych term w samym mieście znajduje się spory Aquapark Zakopane.
Miłośnicy architektury z pewnością docenią możliwość przejścia się Szlakiem Architektury Drewnianej, w ramach którego można podziwiać budynki w stylu podhalańskim i zakopiańskim. W Zakopanem nie brakuje też ciekawych muzeów – to świetna opcja na deszczowy dzień.